Každé ráno nasedají v Českých Budějovicích na kolo tisíce lidí. Vyrážejí do zaměstnání nebo do školy.

Jejich cestu by mohla nyní ulehčit nová ministerská vyhláška. Řeší mimo jiné problematiku značky „jízda cyklistů v protisměru“. „Tyto značky již byly v Českých Budějovicích použity,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy českobudějovického magistrátu Jaroslav Mráz. Zkušebně se označení už dříve objevilo i v Českých Budějovicích v Krajinské ulici, díky úsilí nedávno zesnulého propagátora cyklodopravy Josefa Cepáka.

Nebylo to ale bez problémů. „Byly kolem toho neustálé dohady o nelegálnosti, tak ta Krajinská zůstala jako pokus,“ zmínil k dosavadnímu použití uvedené značky Jaroslav Mráz.

Zejména u řidičů automobilů totiž vzbuzují cyklisté, kteří jedou v protisměru v jednosměrce, rozporuplné pocity. I když i vedoucí odboru dopravy českobudějovického magistrátu uznává, že dnes, po vydání nové vyhlášky, by vše mohlo být snazší. „Dnes je platnost značek 'posvěcena' vyhláškou a pro schvalující úřady, policii či projektanty bude novela vyhlášky jistě přínosem a odstraní předchozí dohady o legálnosti či nelegálnosti takového značení,“ uznává Mráz. Momentálně ale radnice další „povolené“ jednosměrky pro cyklisty neplánuje.

Jenže vůči automobilistům mají cyklisté jednoduchý argument. Nechtějí do všech jednosměrek, jen tam, kde by to dopravně příliš nepřekáželo, například, kde je minimální provoz. V Českých Budějovicích by to podle nich mohla být třeba komunikace kolem Mlýnské stoky.

„Ulice na Mlýnské stoce neumožní svou šířkou vedení cyklistů v protisměru. Jízdní pruh pro cyklisty v protisměru musí být oddělen vodorovným značením, bílou čárou. To bude asi použití těchto nových značek v praxi komplikovat. Ne všude bude dostatečná volná šířka vozovky pro realizaci těchto opatření,“ upozorňuje Jaroslav Mráz.