Blíží se advent a s ním další ročník oblíbené akce Česko zpívá koledy. Její smysl je jednoduchý potkat se a připomenout si koledy, které naráz budou zpívat tisíce lidí po celé republice. Na náměstích, návsích, v kostelech či kaplích, ale i v domovech pro seniory či místech, kde se potkávají členové zájmových kroužků či klubů seniorů, se letos sejdeme 14. prosince od 18 hodin.

Tradičně se bude zpívat na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., ale také v dalších městech a obcích. Nevynechají ani Strážkovičtí, kteří se podle starostky Hany Halamové na Česko zpívá koledy těší vždy dlouho dopředu.

„Vždy se schází takové to zdravé jádro všech účastníků akce u nás ve Strážkovicích, aby s harmonikářem Jirkou Pavlem secvičili všechny koledy, které se mají zpívat," popsala Hana Halamová. Připomněla, že dějištěm akce ve Strážkovicích býval obecní úřad, přičemž koledy zněly i v obecním rozhlase. Vloni se místní obyvatelé přesunuli ven. „V plánu jsme měli setkání u vánočního stromu, nakonec nepřálo počasí, pršelo, takže jsme stáli na terase našeho kulturáku," doplnila starostka s tím, že tradičně nechyběl punč a grog na zahřátí.

Strážkovičtí se v době adventu scházejí i při dalších akcí. Vždy v sobotu před první adventní nedělí rozsvěcují vánoční strom, u čehož jim s malým předstihem asistuje i Mikuláš. Akci i letos hudebně doprovodí Dudlajda, která zahraje i poté v restauraci, kam se návštěvníci akce přesunou, aby zhlédli i vystoupení dětí z místní mateřské školy a hasičských kroužků.

„Těsně před Vánoci zpíváme i u kaple v Lomci," dodala starostka Hana Halamová.