S předstihem postupuje letošní sklizeň obilovin. Ozimý ječmen a řepka, tradičně první plodiny, které mizí pod střechou, ani tentokrát nezklamaly a zemědělci už většinou vědí, jakých u nich dosáhli výnosů. Leckde jsou řidiči kombajnů hotovi i se pšenicí.

Zemědělské družstvo Pojbuky poblíž Mladé Vožice na Táborsku má nejvýše položené pozemky v okrese, i tady ale sklizeň hodně postoupila. Podle předsedy Pavla Opolzera měli už v úterý 2. srpna 2022 sklizený ozimý ječmen a očekávali, že dosečou řepku. Ječmen se vydařil a výnos činí 70 metráků z hektaru. „Je to lepší než průměr,“ konstatoval Pavel Opolzer a doplnil, že výnos řepky 3,5 tuny z hektaru je standardní. „Posekli jsme už také sto hektarů ranější pšenice. Výnos je zatím běžný, sedm tun,“ připojil Pavel Opolzer s tím, že řepka nebo ječmen jsou letos sklizené o něco dříve než jindy.

Po zdražení méně hnojili

V Zemědělském družstvu Novosedly na Strakonicku je letošní celkový výnos slabším průměrem. Podle předsedy představenstva Bohumila Hradeckého to ovlivnilo krupobití, které postihlo řepky a pšenice. Na dlouhodobém průměru jsou letos výnosy řepky v Zemědělské společnosti Dubné na Českobudějovicku. O něco lépe dopadl podle předsedy společnosti Jiřího Spěváčka ozimý ječmen. Podle Věry Marešové, agronomky Zemědělského družstva Netřebice, ovlivnilo výnosy jarní počasí.

"Nejsme zklamaní z výnosů, ale míváme občas i lepší v některých letech,“ říká na adresu sklizně ozimého ječmene a řepky agronomka ZD Netřebice Věra Marešová. Připomíná ale, že letos v družstvu i méně hnojili, kvůli zdražení hnojiv. Ozimý ječmen měl výnos 66 metráků z hektaru (bylo jich celkem 66) a řepky se sklidilo z celkových 147 hektarů průměrně 35 metráků.

Deště a kroupy

„Pšenici začínáme až dnes, uvidíme,“ doplnila v úterý Věra Marešová s tím, že pšenice je hlavní komoditou a zaseta je na 260 hektarech. Výnosy nejsou podle Věry Marešové špatné, ale nepříznivě je v družstvu na Českokrumlovsku ovlivnilo dlouhé chladno na jaře a v květnu potom přívalové deště.

Nepřízeň počasí postihla porosty i v Novosedlech na Strakonicku. Podle předsedy zemědělského družstva Bohumila Hradeckého poškodily kroupy například zhruba třetinu pšenice, kterou zde pěstovali na 600 hektarech. S ukončením sklizně počítali v Novosedlech včera, podmínkou bylo, že až do večera vydrží sluníčko. Bohumil Hradecký poznamenal, že kdyby nepřišly kroupy, mohly být letošní výnosy celkově lepší než průměrné. „Skončili jsme určitě dřív. Začátkem srpna je to u nás spíše výjimečné,“ doplnil k závěru prací Bohumil Hradecký.

V Dubném finišují

Už jen poslední dva tři dny pěkného počasí potřebují podle předsedy Jiřího Spěváčka v Zemědělské společnosti Dubné na Českobudějovicku, aby také měli po žních. Řepka měla letos výnos kolem 35 metráků na hektar. „To je poslední dobou střed,“ poznamenal Jiří Spěváček. Ozimého ječmene sklidili v podniku průměrně 68 metráků z hektaru, zhruba v dlouhodobém průměru.

Nižší ale byly výnosy velmi raných pšenic. „Nebyl sníh, nebyla voda zjara,“ stručně shrnul důvody Jiří Spěváček, co uškodilo v důležité jarní fázi růstu. Ve firmě na to doplatily dříve zrající porosty na lehčích půdách, například u Čejkovic, kde se špatně držela vlhkost. Naopak těžší až jílovité půdy letos Dubenským podle Jiřího Spěváčka daly relativně slušné výsledky. Poslední na polích v podniku zůstávají triticale a oves.

Podle Hany Šťastné, předsedkyně Regionální agrární komory jižní Čechy jihočeští zemědělci vloni oseli například ozimou pšenicí více než 77 tisíc hektarů, což je téměř 57 procent z celkové výměry zemědělské půdy oseté základními obilovinami. Průměrný výnos zrnin letos zatím v průměru činí 6,25 tun z hektaru. „To je skoro o 17 procent více než vloni,“ uvedla k dosavadní sklizni celková jihočeská čísla Hana Šťastná.

V minulém týdnu v některých oblastech regionu žně zpomalily deště. Situace ve sklizni se odlišuje zejména v závislosti na místních klimatických podmínkách. Také kvalitativní parametry obilí i řepky jsou mnohdy rozdílné i v rámci jednoho půdního bloku. Zatímco podniky hospodařící na těžších půdách hlásí výnosy mírně nadprůměrné, na lehkých písčitých půdách sklízejí, z důvodu srážkového deficitu v jarních měsících, úrodu podprůměrnou. Letošní úrodu, kromě předem nasmlouvaných kontraktů, jihočeští zemědělci, disponující posklizňovými linkami a skladovacími kapacitami, zatím prodávají jen minimálně. Cena obilí tradičně v období sklizně mírně klesla, ale podle Hany Šťastné se dá očekávat, že se v blízké době zase zvýší. Náklady na výrobu totiž zůstávají vysoké a například u hnojiv k poklesu cen nedošlo.