Jak informovali ošetřovatelé ze Zoo Hluboká, v oddělené části výběhu na ně netrpělivě čekal i samec César a losice Madita. "Zatím je necháme takto oddělené a dáme jim nějaký čas, aby si zvykly na nové prostředí a nové sousedy," uvedli na sociální síti.

Zdroj: Youtube

Hlubockou zoo dosud obýval samec César a jeho společnice Madita. Tato samice letos oslavila kulaté 10. narozeniny a lze ji tak právem považovat za jednoho z nejstarších losů evropských chovaných v zajetí v republice vůbec.

Los evropský je kriticky ohrožený druh. Na území Jihočeského kraje žije i ve volné přírodě, asi od roku 1957, kdy z Polska přišlo několik jedinců, avšak dálnice D1 uměle přerušila jejich migrační koridor. Ačkoliv patří mezi největší zvířata, která můžete v Čechách potkat, jsou losi velmi plaší. Výskyt byl zaznamenán na Třeboňsku, v Novohradských horách a na Lipensku. Divoká populace klesá a počítá se maximálně na dvě desítky. Největší nebezpečí pro ně představují silnice a rychlá auta. Poslední zaznamenaný exemplář zachytila fotopast letos v polovině srpna na Vyšebrodsku.

Los evropský měří na výšku 2-3 metry a váží až půl tuny. Je naším největším kopytníkem.
Na Vyšebrodsku na jihu Čech kamera zachytila losa