Od začátku roku se například narodilo již jedenáct potomků ovcí ouessantských, nejmenšího plemene ovcí na světě, a také osm kůzlat holanských domácích zakrslých koz. Velkou radost mají ošetřovatelé z přírůstků v expozici Jezevčí skály. „Na začátku dubna jsme se dočkali dvou mláďat koček divokých. To je kriticky ohrožený druh. Koťata se zatím ukrývají v boudě nebo mezi kameny,“ uvedl zástupce ředitele Roman Kössl.

Podle zoologa Ivana Kubáta je hlubocká zahrada jednou z nejlepších, co se týče chovu ptáků. V místních podmínkách se jim daří velmi dobře a navíc tu pracuje řada odborníků. I mezi ptáky se proto očekávají přírůstky. Mláďata je již možné pozorovat například v hnízdech kolpíků bílých. „Jedná se o kriticky ohrožený druh naší fauny, který jsme úspěšně rozmnožili už v předchozích letech. Letos jedno z ptáčat vypadlo z hnízda, ale chovatelé je v pořádku vrátili k ostatním sourozencům,“ popsal Kubát.

Tři mláďata přivedly na svět sovy pálené. Vejce v hnízdech mají již také zástupci některých silně ohrožených druhů, například čápi černí, zrzohlávky rudozobé, kulíšci nejmenší či sýčci obecní.

Po loňském úspěšném odchovu začali znovu snášet vejce i pelikáni. „První jsme sice nalezli prasklé, ale druhé je v pořádku,“ podotkl Kubát. V blízké době se očekávají také přírůstky plameňáků růžových, kteří jsou velkou devízou hlubocké zoo. „Domnívám se, že máme nejlepší chovnou skupinu ve střední Evropě. Potomci našich plameňáků již putovali do zoologických zahrad na Ukrajině, v Bratislavě nebo Hodoníně,“ uzavřel Kubát.