Tygři, skalní orli, kamzíci a dokonce i další medvědi by se měli v blízké době stát novými obyvateli Zoo Ohrada u Hluboké nad Vltavou. Ta totiž vstoupila do letošního roku s velkými plány a začala na dosud volných prostorách stavět řadu výběhů. Vše by mělo být hotové do poloviny června 2013, některá zvířata ale už nyní čekají v zázemí zoo.

Nové expozice vyrostou na místě mezi restaurací a ptačí voliérou a nabídnou především evropské živočichy. „Po dlouhé době zase přibudou druhy, na které se naše zahrada soustředí. Návštěvníci uvidí především zvířata z Evropy, případně mírného pásma Euroasie,“ popsal zoolog Ivan Kubát.

Celkem se počítá se třemi různými expozicemi. První představí horskou faunu, to znamená především kamzíky, skalní orly a sviště. Druhá má zatím pracovní název Velké šelmy palearktu. „Měli by tam být medvědi hnědí, ussurijští tygři a také rosomáci. To nejsou ptáci, jak se lidé mnohdy mylně domnívají, ale největší kunovité šelmy,“ uvedl zástupce ředitele Roman Kössl.

Dva medvědi, které už zoo vlastní, se ale do nového výběhu nejspíš stěhovat nebudou. Jsou totiž poměrně staří a změna prostředí by jim neprospěla. „Medvědi se dožívají třiceti let a těm našim už je 25, takže si myslíme, že by to pro ně byl velký stres a mohlo by to přinést i zbytečné zdravotní následky. Zůstanou tedy pravděpodobně ve svém dosavadním výběhu. Na ten prostor už jsou zvyklí, je to jejich domov,“ vysvětlil Kössl.

Zoo Ohrada však chce pořídit další medvědy, které by umístila právě do nové expozice. Podle Kubáta nepůjde asi o klasické medvědy hnědé, protože těch žije v Evropě hodně, ale o nějaký vzácnější poddruh. Ten by pak zoologové na Hluboké rádi rozmnožovali.

Třetí částí projektu bude expozice stepí, v níž se zabydlí gazely džejran, sysli, dropi či lišky korsak. „Původně jsme mysleli i na sajgy tatarské, ale těmto antilopám by nevyhovovalo klima jižních Čech. Tady jeho hodně vody, rybníků a ony potřebují suché prostředí,“ dodal Kössl.

Výběhy navíc doplní zbrusu nový vyhřívaný pavilon, který nabídne netradiční terária. „Terária pro plazy budou venkovní a návštěvník se vlastně bude dívat zevnitř pavilonu ven. Je to proto, aby měl klid, pohodu a lépe se mu koukalo do světla,“ popsal Kössl. Pavilon představí středoevropské ještěrky, obojživelníky a plazy, mimo jiné zmije evropské nebo užovky obojkové.

Předpokládané náklady na výstavbu všech expozic jsou čtyřicet milionů korun, vše se bude hradit z dotací Regionálního operačního programu. Výběhy by měly být hotové do června 2013. Pracovníci zoo ale již nyní shánějí zvířata. „Některá budou určitě i ze zahraničí. Požádali jsme koordinátora evropských záchranných programů, aby nám přidělil tygra ussurijského. Chtěli bychom geneticky dobré zvíře, které bychom mohli dále rozmnožovat,“ připomněl Kubát.

Některé živočichy zoologové už dokonce získali. V zázemí čekají na nový příbytek například užovky obojkové, které na nich Čech putovaly z německého chovu.

Novými expozicemi zaplní Zoo Ohrada poslední volné prostranství v areálu. Ten se od roku 2000 celý postupně opravuje a modernizuje. Podle ředitele Vladimíra Pokorného by však změnu ještě potřeboval výběh vlků, rysů a bažantnice. „Do budoucna bychom určitě chtěli předělat i tato místa, ale záleží na finančních možnostech. Je to totiž poměrně náročné, museli bychom zvířata nejprve někam přesunout a pak až začít pracovat,“ uvedl.

V dlouhodobých plánech však zoo počítá například se stavbou pavilonu ryb, který by měl představit řadu sladkovodních druhů.

Průběžně se také rozšiřují stávající expozice. Do Malé Afriky se nedávno přistěhovaly gazely. Zatím má zoo jen dva samečky, časem by si ale chtěla pořídit chovnou skupinu. Nové přírůstky mohou návštěvníci spatřit i v pavilonu Matamata. Kromě toho, že se tu již narodili malí kosmani, získala zoo také další želvy, které budou obývat jezírko společně s kajmany.