Zoo Ohrada pozve do amazonské chýše

V nejbližších dnech tohoto týdne se budou moci návštěvníci hlubocké zoo poprvé podívat do nové jihoamerické expozice s názvem Koati. Tak totiž říkají amazonští indiáni nosálům – medvídkovitým šelmám, které brzy rozšíří zvířenu hlubocké zahrady.

Výběhy pro nosály a dva druhy jihoamerických opic, včetně vodního příkopu pro želvy, už jsou hotovy, samotná zvířata se sem ale nastěhují až později.

„Výsadba je čerstvě udělaná a musí zakořenit. Zvířata by ji poničila,“ vysvětlil Roman Kössl z hlubocké zoo s tím, že valná většina zvířat se do výběhů podívá nejdříve za měsíc.

V americkém koutku ale i tak bude už nyní živo. Zatím zde kralují malí hlodavci – psouni prérioví, kteří ve svých podzemních chodbách schovávají osm letošních mláďat.

Ve vodním příkopu, který začíná malým vodopádem ve výběhu nosálů a vede až pod chýši amazonských indiánů, se budou moci v nejbližších dnech návštěvníci podívat také na americké želvy nádherné a další ryby.

Amazonská chýše, vystavěná na kůlech ve vodním příkopu, se stane obydlím již zmiňovaných nosálů a také dvou druhů drápkatých opic – tamarínů pinčích a kosmanů zakrslých.

„Letos je nebudeme vůbec pouštět do výběhu, budou zatím ve vnitřní ubikaci, kde si je budou moci návštěvníci prohlédnout přes sklo,“ upřesnil k pralesním opičkám Kössl.

„Nejdřív si budou zvykat na nový prostor, aby se nebály a cítily se tam dobře, od příštího roku je pak budeme postupně pouštět ven,“ dodal s tím, že letos na podzim bude do výběhu pro opice zasazen vzrostlý strom.

Ještě v létě se sem ale přistěhují další jihoameričtí hlodavci, mary stepní.

Novou expozici dokreslují také jihoamerické rostliny, a to jak pouštní, například kaktusy a opuncie, tak pralesní, například kany. Návštěvníci budou určitě také znát poměrně rozšířené juky. Vzácnou rostlinou uprostřed amerického koutku je borovice osinatá, která pochází ze Sierry Nevady a jakožto rostlinný druh je stará více než čtyři tisíce let.

„Expozici jsme budovali od začátku letošního roku a vyšla zhruba na dva miliony,“ dodal Kössl.

Letošní prázdniny čeká na návštěvníky zoo i další překvapení. Loni otevřená Jezevčí skála nabízí čerstvou novinku v podobě chodbičky, kudy mohou děti vlézt do nory odpočívajících jezevců a lišky .

Prázdniny v hlubocké zoo Ohrada

Výletníci, kteří se přijedou do zoo podívat, se mohou těšit i na zajímavé povídání o vydrách, pelikánech, medvědech a kočkodanech husarských. Chovatelé o zvířatech pohovoří vždy v době pravidelného krmení.

„Zajímavé je i krmení malých šelem, které není sice doprovázeno komentářem, ale je to chvíle, kdy je mohou návštěvníci téměř se stoprocentní jistotou spatřit. Většinu dne totiž naše šelmičky, podobně jako v přírodě, prospí,“ řekla Zuzana Štětková z hlubocké zoo. Odpočívajícího jezevce i lišku však uvidí každý, kdo se nebude bát za nimi vlézt do jejich nory. Loni otevřená Jezevčí skála totiž tento týden nabízí čerstvou novinku. Tou je právě malý průlez pro všechny odvážlivce do tmavé nory za malými lesními šelmami.

Nově bude také otevřena jihoamerická expozice, kde prozatím návštěvníci uvidí psouny prériové, kteří se svými osmi mláďaty spolehlivě pobaví každého, kdo má trpělivost počkat, až vylezou ze svých podzemních chodeb.

V prostorách vzdělávacího centra kromě expozice plazů připravuje hlubocká zoo na léto také výstavu našich obojživelníků.

DENNÍ PROGRAM

10:00 komentované krmení vyder
10:30 komentované krmení pelikánů
11:00 divadelní představení „Princezna pro draka“
14:00 krmení šelmiček v Jezevčí skále (bez komentáře)
14:30 krmení šelmiček u malého dětského hřiště (bez komentáře)
13:00 komentované krmení medvědů
15:00 komentované krmení vyder
15:10 komentované krmení kočkodanů husarských
15:30 divadelní představení „Princezna pro draka“


Čas projížďky poníků bude denně zveřejněn u pokladny zoo.