Asi dvě stě vajíček

„Úspěch nebyl zase až tak náhodný, byl vyústěním několikaleté práce, studia i spolupráce zoologických zahrad v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, jejíž jsme členem,“ podotýká zástupce ředitele zoo Ohrada Roman Kössl s tím, že rosničky v Evropě úspěšně rozmnožuje pouze zoologická zahrada v lotyšské Rize. Žabičky nakladly svá první vajíčka již v květnu, ale prakticky ihned je zničila horka, která na jaře začala panovat. Odborníci ale ihned začali pracovat na tom, aby další snůšku vajíček nepotkal ten samý osud.

„Především zajistili chladnější umístění a v odchovných nádržích zavedli provzdušňování vody. Rosničky zelené zde naštěstí chovají ve dvou párech a již za týden se v akvateráriu objevila snůška přibližně dvou set vajíček od druhé samice, ze kterých se do týdne vylíhli malí pulci,“ vypráví Kössl anabázi s žábami.

„Při vydatném krmení většina pulců rychle rostla a již na začátku července začaly z vody vylézat malé žabky, když pulcům postupně narostly nožičky a ztratili ocas,“ usmívá se a dodává, že poslední pulec se v malou žabku proměnil v půlce srpna.

To, že odchov rosniček nebyla jen nudná vědeckobiologická práce, může zástupce ředitele jenom potvrdit.

„Zatímco pracovníci zoo sháněli vhodné hormonální přípravky, zahraniční kolegové pouštěli žabkám každý den několik hodin z magnetofonu skřehotání rosniček. Skřehotání má totiž vliv na přirozenou produkci hormonů, což nakonec znamenalo, že k umělé dotaci hormonů nebylo nutné přistoupit,“ podotkl.

Nevěřili jim

„Rosnička zelená je skutečně velice ohrožený druh, ale v jižních Čechách ji ještě lze na řadě míst ve volné přírodě spatřit,“ jenom potvrzuje úspěch zoologické zahrady Ohrada biolog se sdružení Calla Jiří Řehounek.

Lidé ze zoo se během odchovu dostávali i do hodně komických situací.

„Pokoušeli se sehnat potřebné hormonální přípravky, běžně se využívají například při léčbě neplodnosti u lidí, a kontaktovali i specializovaná lékařská pracoviště pro umělé oplodnění a léčbu neplodnosti. Personál pak na druhé straně telefonu nechtěl uvěřit, že hormony potřebují pro žáby, ale stydí se mluvit o svých problémech,“ smál se Kössl od ucha k uchu.