Žáby bijí na poplach (doc 42 kB)

Zatímco v třicátých letech minulého století, kdy zahradu z vlastní iniciativy založil dr. Adolf Schwarzenberg se svou manželkou, čítala zoo několik desítek druhů zvířat, dnes si mohou návštěvníci prohlédnout už devět set druhů a 1100 jedinců zvířat.

I když hlubocká zoo chová i exotická zvířata z Afriky, Austrálie nebo Ameriky, za nejvzácnější považuje domácí druhy z Čech a střední Evropy.
„Vzácné jsou pro nás především naše kriticky nebo silně ohrožené druhy, jako jsou jeřáb popelavý, puštík bělavý středoevropský, užovka stromová, zmije obecná nebo rosnička zelená,“ vyjmenoval ohrožená zvířata Roman Kössl ze zoo Ohrada.

Ohrožená zvířata

Na kontě má hlubocká zahrada už mnoho úspěchů. „Třeba jeřáby popelavé jsme odchovali jako první z českých zoologických zahrad, mláďata jsme měli od předloňska už dvakrát a letos zase hnízdí,“ raduje se Kössl.

Zoo Ohrada se také ve spolupráci s několika dalšími zoo a orgány ochrany přírody úspěšně pokouší vrátit do šumavské přírody puštíka bělavého, který je zde vyhubený.

Pro letošek se ale v hlubocké zoo vše točí kolem ohrožených žab, čolků a mloků. Zoo Ohrada se totiž přidala k záchraně obojživelníků na celém světě, kterou podporuje Evropská asociace zoologických zahrad, a vyhlásila kampaň Rok žáby.

„V České republice jsou hlavními příčinami ubývání obojživelníků zejména změny vodního režimu v krajině,“ vysvětluje Kössl s tím, že žabám mizí jejich přirozené prostředí rybníků a tůní a při jarních tazích je také velmi ohrožuje silniční doprava.

Na celé Zemi obojživelníkům dokonce hrozí, že jedna třetina až jedna polovina ze všech druhů v nejbližší budoucnosti zmizí ze světa.

Vyfoťte žabku

Na to, jak jsou žáby v přírodě velmi důležité a že téměř všichni naši obojživelníci patří mezi zvláště chráněné druhy živočichů, upozorní hlubocká zoo i při svých oslavách. Právě zítra totiž vyvrcholí kampaň Velkým dnem obojživelníků v zoo Ohrada.

Na tento den připravily děti z pěti základních škol a víceletých gymnázií „Žabí hrátky“ a také budou vyhlášeni vítězové výtvarné soutěže o Nejhezčí žabku, čolka či mloka.

Kdo se do záchrany obojživelníků ještě nezapojil, má ještě šanci ve fotografické soutěži. Obojživelníka musí soutěžící vyfotit v přírodě a snímek zaslat poštou nebo elektronicky do zoo Ohrada.

K fotce pak ještě soutěžící připojí své jméno, adresu a také datum a co nejpřesnější místo, kdy a kde žabku, čolka nebo mloka zachytil. Tím totiž zároveň pomůže ochranářům při důležitém mapování výskytu obojživelníků v Čechách.