Ta je tahounem dění v nově zřízené rychnovské klubovně, kde se pravidelně při pestrých aktivitách scházejí nejen děti, ale začínají se přidávat i mnozí dospělí.

Tak tomu bylo i minulý týden, kdy se odtud nesly melodie koled. Už na zkoušku přišlo bezmála dvacet místních a ještě víc by se mělo sejít i tuto středu. Připravují se na společných zkouškách, koledy si pouštějí na internetu a pro jistotu i rozdávají zpěvníky.

Premiéru zažije v Rychnově nejen akce Česko zpívá koledy, ale i vánoční stromeček, u kterého se vše odehraje. Ten, který obyvatelé zdobili původně, musel ustoupit opravě hasičské zbrojnici a letos poprvé tak slavnostní kabát dostal strom u autobusové zastávky na návsi.

„Ozdoby připravovaly poprvé samy děti, je celý ověšený barevnými balíčky," doplňuje Zora Tesařová.

Na soubor, který ve Strážkovicích existoval před pětatřiceti lety, vzpomínaly dámy, která se sešly na zkoušce koled na zdejším obecním úřadu. „Už tenkrát nám říkali Soubor ztraceného mládí," smějí se. Dobrá nálada byla znát i nyní. Po loňské vydařené premiéře počítají, že koledy, nově za doprovodu harmoniky, budou mít úspěch i letos. „Minule tu bylo úplně plno, pustíme zpívání i do obecního rozhlasu, " říká starostka Hana Halamová.

Ta už před rokem vyrazila na jedno z pravidelných setkání místních žen, takzvaný babinec, s prosbou o pomoc při organizaci akce.  „V hospodě leckdy vyřeším víc věcí, než na úřadě. Když potřebuji pomoct třeba shrabat listí, vyplít záhony, oslovím ženské na babinci a vím, že se na ně můžu spolehnout," pochvaluje si bezvadnou spolupráci.

Už podruhé se do akce zapojí i Domov pro seniory Chvalkov. Místní obyvatelé zpívají rádi a často, nacvičují nejrůznější písničky, nejraději mají lidovky a dechovku. I koledy si notují 
s nadšením. „Těšíme se totiž, až se ve středu sejdeme venku u nazdobeného stromu," pokyvují všichni.

Mnozí již byli u chvalkovské premiéry akce loni, mezi zpěváky ale pilně ladí hlas i nováčci. „V altánu bude připravené občerstvení, punč, perníčky. Ty měly loni především u dětí, které na akci přišly, veliký úspěch," směje se ředitelka domova Ludmila Hoffelnerová.

„Počítáme, že společné zpívání si nenechají ujít ani příbuzní našich obyvatel, ani lidé z okolí. Velká událost bude akce Česko zpívá koledy pro všechny naše obyvatele, ti, kteří nebudou moct ven, budou zpívat uvnitř. A pochopitelně se přidá i všechen personál," vypočítává aktivizační pracovnice Dagmar Netušilová, která se i u pravidelných zkoušek stará seniorům o hudební doprovod. Ani ve středu možná nezůstane jen u koled, místní babičky a  dědečkové  si procvičují i další oblíbené písničky jako například Od Svinů k Svaté Trojici, která se stala jakousi hymnou domova.