Podle ředitele Petra Riese mělo všech 45 uchazečů rozpis, na kterou hodinu se dostavit, aby se lidé uvnitř moc nepotkávali. „Místo dvou dnů trvaly zkoušky pět dní,“ říká ředitel a dodává: „Zkoušející měli roušky, udržovaly se rozestupy i dezinfekce byla, vše se konalo v koncertním sále, který je veliký.“ Písemný test nahradilo ústní zkoušení.

Na FAMU a DAMU se letos hlásí Josefína Vejsová, studentka 8. A Biskupského gymnázia. Na první část neprezenční přijímací zkoušky zaslala video a esej. „Na FAMU jsem do druhého kola nepostoupila, ale vím, že měla být další kola online,“ vysvětluje. Na DAMU ji přijímačky teprve čekají v únoru.

I na Střední uměleckoprůmyslovou školu sv. Anežky České v Českém Krumlově mají již uchazeči přijímačky za sebou. Podle ředitele Martina Busty ani v koronakrizi komplikované nebyly. „Konaly se prezenčně. Upravili jsme počty žáků v jednotlivých učebnách. U talentovek není standardní výuka, takže bylo volno a mohli jsme být po třech budovách,“ líčí.

Filmovou akademie Miroslava Ondříčka v Písku přijímací zkoušky čekají až v dubnu. Ředitelka Vladana Terčová uvedla, že škola se ale právě chystá na den otevřených dveří online, který se bude konat v únoru. Podzimní druhé kolo přijímaček se odehrálo přes skype. Pokud se situace nezlepší, stejný způsob zvolí škola také v dubnu.