Pokud cestující stráví vinou zácpy v trolejbusu či autobusu více času, než stanovuje jízdní řád, riskuje pokutu. Revizoři takové situace v případě, že pasažér přestupoval, neomlouvají. Rozhořčeně na to poukazovali návštěvníci areálu dopravního podniku při sobotním dni otevřených dveří.


„Na tyto dotazy odpovídám často. Je to tak,“ připustil včera vedoucí obchodu a marketingu dopravního podniku Daniel Jírovec. „Bernou mincí pro revizora je čas nástupu vyznačený na jízdence. V případě, že jde o jediný spoj, lze zpoždění doložit. Pokud ale cestující přestoupí, přepravní kontrola již nemá možnost ověřit, zda dotyčnému zkomplikovala situaci zácpa, nebo se jen vymlouvá,“ vysvětluje.


„Pokud tedy jedete více linkami a vinou zpoždění strávíte na cestě více než dvacet minut, nezbývá vám, než si označit další lístek,“ radí Jírovec. Podle něj se situace nedá uspokojivě vyřešit, pokud město nebude mít silniční obchvaty a MHD preferenční pruhy.


„Mrzí nás to, ale nemůžeme s tím nic dělat. Jízdní řády se snaží již nyní zohlednit situaci ve špičce, ta je ale nepředvídatelná, nikdy neodhadnete, zda se linka zpozdí o pár minut nebo o půl hodiny. Dnes se běžně stává, že linkám na konečných nestačí vyrovnávací čas a řidiči jedou dál bez pauzy. Pokud bychom plošně posunuli všechny časy, může se naopak stát, že řidiči budou čekat na zastávkách na čas odjezdu podle jízdního řádu,“ dodává.


Zbytečné utrácení za jízdenky bylo lidem trnem v oku i při nedávném Dni bez aut. Svou zkušenost s jízdou MHD, která byla ten den zdarma, komentoval na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Vladimír Zdvihal: “Většina lidí si lístky cvakala, prostě o tom nevědí,“ konstatoval a doplnil, že z reproduktorů se místo informace o bezplatné jízdě ozývalo, že od 1. září je jízdné zdraženo.


„Pro informovanost cestujících jsme udělali maximum,“ ohradil se Daniel Jírovec. Vedle tisku informovala podle něj i rádia a leták ve vozech MHD. Ohledně zmíněného hlášení Jírovec uvedl, že není o zdražení, ale o tom, že do konce září platí staré jízdenky v původních nominálních hodnotách.
Na častý dotaz, zda by nešlo vypnout prostě označovací strojky ve dnech, kdy má MHD jezdit zdarma, odpověděl Jírovec, že to technicky není možné.