Na svůj definitivní ortel s obavami čekají zaměstnanci Obchodních tiskáren České Budějovice (dříve Jihočeské tiskárny) ve Vrbenské ulici.
Provoz by měl v jihočeské metropoli do konce roku skončit a přestěhovat se zřejmě do Kolína, kde sídlí vedení firmy Obchodní tiskárny, a. s., jejíž součástí bývalé Jihočeské tiskárny jsou.

Vedení firmy však stále informaci o stěhování a případném propouštění odmítá.
„O informace se obraťte do Kolína na marketingového ředitele naší společnosti Tomáše Latináka,“ říká ředitel Zdeněk Hrubeš.
„My vyrábíme stále dál, hlavně etikety a plakáty,“ dodává ředitel s tím, že v českobudějovické firmě stále pracuje necelých šedesát zaměstnanců.
Černou budoucnost jihočeských tiskařů však odmítá kolínské vedení potvrdit, ačkoliv nervozita a možná existenční nejistota desítek zaměstnanců i jejich rodinných příslušníků s koncem roku stoupá.

„Lidé jsou mnohem víc vyděšení z článků v novinách než z informací, které mají od firmy,“ chlácholil v úterý marketingový ředitel Tomáš Latinák.
„O další budoucnosti jihočeské výrobní divize se rozhodne ve čtvrtek, kdy se sejde představenstvo. Teprve potom budeme reagovat,“ dodává s tím, že tedy zatím nemůže nastínit ani žádnou z možných variant.

Zruční učni
Jakousi nadějí pro zaměstnance je i skutečnost, že tiskárny stále přijímají žáky.
„V současné době máme v tiskárnách pět žáků, tři z druhého ročníku a dva z třetího ročníku,“ prozrazuje Zdeněk Benda, zástupce ředitele Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy automobilní a technické, která vychovává také nové tiskaře.

„Situace se teď malinko zlepšila, ale nevíme, jaká bude budoucnost Jihočeských tiskáren a jestli budou pokračovat. Od pana ředitele Zdeňka Hrubeše jsme měli informaci, že od září již žáky nevezme, ale pak nám oznámil, že by je ještě chtěl,“ doplňuje Zdeněk Benda, který má na starosti praxe žáků. Mezitím však měly tiskárny propustit mistra, který se novým tiskařským nadějím věnoval.
Jihočeské tiskárny jsou od roku 2004 součástí Obchodních tiskáren Kolín. Od 1. října 2009 přestaly dceřiné Jihočeské tiskárny působit jako samostatná akciová společnost a staly se součástí Obchodních tiskáren, a. s.

Smutek veteránů
Spojení obou tiskáren kritizuje bývalý zaměstnanec Jihočeských tiskáren Miroslav Randák.
„Pracoval jsem zde hned od vyučení v roce 1963 až do letoška, kdy jsem odešel do důchodu,“ říká Miroslav Randák. S vývojem po roce 2000 nebyl spokojen.

„Od roku 2004 Obchodní tiskárny Kolín sebraly Jihočeským tiskárnám valnou část sortimentu a systematicky ničily Jihočeské tiskárny jako svého konkurenta na trhu,“ myslí si Miroslav Randák.

Tiskárny prý například musely koupit rezavý stroj, který stál ve sklepích kolínských tiskáren a který se nepodařilo rozjet. „My zkušení tiskaři jsme říkali, že se nerozjede, a nerozjel se. Bylo to ještě za bývalého ředitele, ne za pana Hrubeše,“ upozorňuje.
„Vše vyvrcholilo nátlakem na současného ředitele Zdeňka Hrubeše, který byl nucen propouštět lidi a zeštíhlovat provoz až k dnešnímu stavu. Je smutné, co se dnes děje v tiskárnách , které byly chloubou tohoto kraje,“ dodává Miroslav Randák.