Postrádáte klíče, peněženku, kolo nebo i hudební nástroj? Možná je na českobudějovickém magistrátu. Zde se v takzvaných Ztrátách a nálezech shromažďují desítky věcí ročně. Původní majitelé mají šest měsíců na to, aby si je vyzvedli, pak je město prodá nebo zlikviduje.

„Ztráty a nálezy fungují na radnici již několik let. Od doby, kdy vznikl nový zákon o obcích, jsme povinni tyto věci ukládat, evidovat a vydávat majitelům,“ vysvětluje Jan Michl, vedoucí oddělení správy radnice. Část nálezů podle něj odevzdávají sami občané, většinu však přivezou zástupci mětské i státní policie a Českých drah. Mnoho lidí totiž zapomíná věci ve vlaku. Zvláštností jsou pak předměty, které se najdou ve vypuštěných řekách nebo při čištění kašny. I ty musí magistrát přijmout a uložit pro případ, že by se přihlásil původní majitel.

Hlavně mobily a klíče

Nejčastěji se na Ztrátách a nálezech objevují klíče od domů, bytů a aut, prázdné peněženky, mobilní telefony, doklady a jízdní kola. Nechybí však ani opravdové rarity. „Například jednou někdo nechal ve vlaku obrovský trombon, měli jsme tu i protézu a asi před dvěma lety poctivý občan odevzdal 70 tisíc korun, které našel u benzinové pumpy,“ vzpomíná Michl.

Určitý vliv má na Ztráty a nálezy také roční období. V létě lidé postrádají častěji jízdní kola, v zimě lyže. Proměňují se i místa nálezů. V letních měsících se hodně věcí najde u Malého jezu nebo na náměstí po kulturních akcích. Zlatým dolem bývá i Sokolský ostrov den po majálesu.

Původní majitelé mají půl roku na to, aby si ztracenou věc na magistrátu vyzvedli. Musí ale samozřejmě předem dokázat, že je jejich. „Nejdřív musí majitel ten předmět detailně popsat, až poté ho vezmeme do skladu a nález vydáme,“ zdůrazňuje Michl.

Lidé, kteří na Ztrátách a nálezech svůj majetek objeví, mají podle něj pochopitelně vždy velkou radost. Těší to ale i samotné úředníky. „Minulý týden se tady třeba ukázala nastávající maminka, které se ztratil kočárek z chodby. Bylo na ní vidět, že už ho bude hodně brzy potřebovat, a když ho našla u nás, moc nás to potěšilo,“ říká Michl.

Radnice v současné době již zveřejňuje seznam všech nalezených věcí na svých internetových stránkách. Ten je denně aktualizovaný a lidé se tak mohou předem podívat, jestli někdo neodevzdal věc, kterou postrádají. V některých případech se navíc úředníci snaží najít majitele sami. „Když jsou například v peněžence doklady nebo navštívenky, zkoušíme se ozvat na uvedenou adresu. Často tu také máme mobilní telefony, takže pokud jsou nabité, zavoláme z nich,“ popisuje Michl.

Přesto všechno se k původním majitelům vrátí jen necelá pětina ztracených věcí. Po půl roce se podle zákona vlastníkem stává město. To nálezy nejprve nechá soudně ocenit a poté je nabídne k prodeji, který předem oznámí na internetových stránkách. „Tam může přijít kdokoli z občanů a koupit si, co se mu zalíbí. Velký zájem bývá o jízdní kola, ta se obvykle prodají skoro všechna,“ komentuje Michl. Věci, které nikdo nekoupí, nakonec radnice zlikviduje.

Tímto kolečkem každý rok projdou desítky nálezů. I proto si Jan Michl myslí, že v Českých Budějovicích jsou stále poctiví lidé. „Podle mého názoru je poctivých nálezců pořád dost. Lidé nosí i peníze, takže se zdá, že mnozí neztratili morální cítění, a to je velmi potěšující,“ uzavírá.