Stesky pacientů na špatnou dostupnost zubní péče a na mnoha místech i zubní pohotovosti se v poslední době objevují stále častěji. Tyto stížnosti mají společné příčiny, které netrápí jen pacienty, ale i samotné zubaře.


„Být dnes zubním lékařem znamená mít neustále plnou čekárnu, omlouvat se pacientům, že budou objednáni často až za několik měsíců a neustále čelit přetlaku poptávky nad možnostmi nabídky,“ vylíčila MUDr. Zuzana Vystrčilová, krajská mluvčí České stomatologické komory.


To vše je zaviněno neustále se prohlubujícím nedostatkem lékařů. Pacienti, kteří si hledají ošetřujícího stomatologa, narážejí na neřešitelný problém. „Volala jsem v Budějovicích ke třem zubařům, ale všude mi řekli, že mají plno nebo že to mám zkusit za půl roku,“ stěžovala si Marie Čermáková, která se sem nedávno přistěhovala. Přibývá lidí, kteří i když by měli zájem navštěvovat „svého“ zubního lékaře, nemohou a jsou nuceni s bolavým zubem navštívit zubní pohotovost.


A tady začíná další problém. Je stále více míst, kde byla zubní pohotovost zrušena nebo byl její provoz omezen. Vi nu na tom nese nedůslednost našich zákonodárců. Povinnost zřizovat zubní pohotovosti, kterou měly dříve ze zákona okresní úřady, po jejich zrušení na nikoho nepřešla. „Je to deset let neřešené právní vakuum,“ řekl náměstek jihočeského hejtmana MUDr. Vladimír Pavelka.

Jak uvedl Pavelka, nikdo není dle zákona povinen tyto pohotovosti zřizovat a financovat, systém je tedy založen na dobrovolnosti.
V Českých Budějovicích provozuje a financuje v současnosti zubní pohotovost Nemocnice České Budějovice a péči zajišťují členové Oblastní stomatologické komory. „Na zubní pohotovosti slouží vždy jeden lékař,ve všední dny od 16.00 do 22.00, samozřejmě po absolvování pracovního dne ve své ordinaci, o sobotách, nedělích a ve svátek od 8.00 do 18.00,“ vysvětlila Vystrčilová s tím, že v odpoledních hodinách je takto rozsáhlá služba jedinou fungující zubní pohotovostí v kraji. Nelze se proto divit, že v Českých Budějovicích tvoří téměř polovinu pacientů lidé z ostatních okresů. Při narůstající nedostupnosti zubní péče logicky narůstá tlak na potřebu ošetření na zubní pohotovosti.


„Není vzácné, že o víkendu ošetří sloužící lékař až 60 pacientů za jeden den. Lze si snadno spočítat, že při pracovní době 10 hodin je průměrná doba ošetření na jednoho pacienta 10 minut bez přestávky na cokoliv. Navíc pacienti nepřichází v pravidelných intervalech, a tak musí leckdy čekat. Plná čekárna nervózních pacientů a uštvaný stomatolog, to je častý obraz zubní pohotovosti,“ popisuje Vystrčilová.


„V Českých Budějovicích bohužel věkový průměr zubních lékařů nijak nevybočuje z celostátního průměru a pohybuje se mezi 50 až 60 lety. Takové pracovní vytížení se pro ně stává už neúnosné jak fyzicky, tak psychicky,“ dodala.


Je zřejmé, že legislativně něco není v pořádku a že celkové řešení musí hledat ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s Českou stomatologickou komorou. Jenže takové řešení nebude hned. Situací v jihočeské metropoli se budou muset zabývat mnohem dříve zástupci kraje, města, nemocnice a zubních lékařů a budou muset najít způsob, jak nenechat pacienty běhat s bolavými zuby a zároveň neuštvat zubaře. Jinak hrozí, že zubní pohotovost v krajském městě přestane fungovat. Stačí jen, aby přetížení zubaři již neprodloužili své smlouvy s nemocnicí.