Podle ředitelky ZUŠ Libuše Drhové nápad vznikl na koncertě v Českém Krumlově k výročí konce války, kde mladí muzikanti hráli. Orchestr oslovil profesor houslové hry ze San Diega. „Líbilo se mu a nadchlo ho, že se do kolektivu vrací i bývalí studenti, aby si s námi zahráli,“ líčí Libuše Drhová, co dotyčného přimělo pozvat ZUŠ do Kalifornie.

Žáci zahrají čtyřikrát pod taktovkou dirigenta, skladatele a pedagoga Vojtěcha Adamčíka. S nimi vystoupí jako sólisté bývalí žáci a hosté školy, v současné době posluchači Konzervatoře v Českých Budějovicích. Celkem i s absolventy, kteří se dnes již hudbě dále studijně nevěnují, a pedagogického doprovodu se koncertu zúčastní 24 muzikantů ve věku 12 až 24 let.

Dvakrát zahrají studentům, a to 14. listopadu v Palomar College v San Marcos a o den později v Grossmont College v El Cajon. Tam je čeká setkání se studenty. „Mají jinak organizované hudební školství, chtějí se s našimi sejít,“ přibližuje ředitelka, co její žáky čeká.

K 30. výročí sametové revoluce vystoupí čeští muzikanti pro své krajany v Českém národním domě. „Vnímáme to jako velikou poctu,“ říká Libuše Drhová. Nakonec 19. listopadu muzikanti turné zakončí v Museu Making Music v Carlsbadu. Koncert má svým výběrem reprezentovat českou hudbu. V Americe uslyší B. Smetanu, A. Dvořáka, L. Janáčka, B. Martinů, V. Příhodu aj.

Libuše Drhová si chválí, jak na zájezdu muzikantům záleží. „V průběhu příprav se ukázalo, jak je to motivační a jak to mladé lidi spojuje,“ je nadšená ředitelka školy. Dojal ji přístup studentů konzervatoře z maturitního ročníku, kteří si udělali harmonogram, aby kromě příprav na maturitu stihli i přípravy do Ameriky.

Skupina vyjíždí 11. listopadu do Vídně, domů se vrátí 24. listopadu.