V Českých Budějovicích neuspělo ze šestnácti kandidujících subjektů většina. Zatímco někteří byli jasní outsiedři už před hlasováním, u jiných se čekalo, že by přece jen v zastupitelstvu zasednout mohli. Propadly například Věci veřejné. Výsledku z celostátních voleb se ani nepřiblížily. Měly méně než 3% hlasů.

Zatímco ale Věci veřejné zatím v zastupitelstvu ani nebyly, tak tři partaje nedokázaly své pozice obhájit. Byly to kandidátky Otevřená společnost a zelení, SNK – ED a KDU – ČSL.

Hranici pěti procent hlasů nepřekročila například Otevřená společnost a zelení. „Bohužel jsme měli necelá čtyři procenta hlasů,“ konstatoval lídr kandidátky Svatomír Mlčoch. Sám získal celkem 1770 hlasů, ale jeho kolegové zdaleka tak úspěšní nebyli. „Máme o jedno procento víc, než Věco veřejné,“ ocenil však přízeň věrných voličů Mlčoch a dodal, že v budoucnu chtějí zelení být aktivními občany. „Dobře víme, že každý občan může na zastupitelstvu vystoupit,“ zdůraznil Mlčoch a doplnil, že v rámci pětiminutového limitu pro vystoupení občanů v debatě budou zelení určitě slyšet.
Pracovat pro Budějovice, třeba v rámci komisí rady města chtějí i kandidáti z SNK – ED. „Bude to záležet na vítězi voleb. Rádi bychom se práce pro město zúčastnili,“ řekl Jaromír Procházka, radní v uplynulém volebním období a dvojka kandidátky (lídr Lumír Mraček).

„Domnívám se, že neuspěly strany, které šly po věcných problémech a méně se věnovaly té okopávačce kolem,“ naznačil možný důvod menšího počtu hlasů Procházka (v minulých komunálkách měla strana 5,5%, nyní necelá 3%). „Ale slibujeme že už v krajských volbách za dva roky budeme vidět,“ dodal Procházka.

Trojlístek těch, kteří vypadli tentokrát ze hry uzavírají lidovci. Přitom měla KDU – ČSL také výrazné zastoupení v čele města. „Výsledky voleb ukázaly, že v Českých Budějovicích se nevolilo programově, ale proti něčemu,“ komentoval hlasování náměstek primátora Rudolf Vodička. „V Budějovicích byla vždy hegemonem ODS a výsledek voleb odráží situaci v ODS, která pár měsíců před volbami odvolala vlastního primátora,“ dodal Vodička a naznačil, že přízeň mnoha voličů ODS se poté přesunula na odvolaného Juraje Thomu.

Boje uvnitř ODS podle Vodičky poškodily zprostředkovaně i lidovce, kteří byli s občanskými demokraty v koalici, která vládla na radnici. „I výsledek KDU – ČSL odráží, že jsme k tomu nezaujali dost jasný postoj,“ míní k tahanicím kolem vedení radnice Vodička s tím, že neuspěla ani středová politika, kterou jeho strana nabízela.

Lidovci teď podle Vodičky zhodnotí volby a nabídnou své lidi pro práci v komisích rady města.

Přestože tři strany ze zastupitelstva vypadly, obměna podle některých kandidátů zdaleka není tak velká, jak by se na první pohled zdálo. ""Je vidět, že jsou voliči spokojení. Z devadesáti procent zvolili zase starou známou partu," vyjádřila svůj názor Iveta Vilímková, trojka na kandidátce SPOZ - Suverenita. Vilímková dodala, že určitě čekala více jak 2,48% pro svou stranu, ale poděkovala všem voličům, kteří pro tuto kandidátku hlasovali. "My to nevzdáme," zmínila k budoucímu politickému působení Suverenity Vilímková, neboť toto uskupení má za sebou v Budějovicích například řadu petic s nimiž se obrátilo na magistrát kvůli různým problémům.

V Českých Budějovicích úspěch či spíše neúspěch malých stran ovlivnilo výsledek také velké množství kandidujících subjektů. „Ta situace byla specifická. Šestnáct volebních uskupení. Třináct až čtrnáct procent hlasů propadlo. To znamená přibližně pět zastupitelů,“ naznačil Svatomír Mlčoch, na co doplatily malé strany.