Obecní ples je někde pravidelnou záležitostí, jinde výjimečnou akcí. Jak je to se Srubcem?
Ples se koná jako první akce k výročí 570 let od první písemné zmínky o obci. Hrát bude Podhoranka a kapela MIDI z Tábora. Dost sponzorů nám vyšlo vstříc a tak je tombola opravdu bohatá. V hlavní tombole, která se losuje o půlnoci je patnáct velkých cen, například hi–fi věž za čtyři tisíce korun nebo travní sekačka.

Akce se ale nekoná ve Srubci, nýbrž v KD Vltava v Českých Budějovicích, proč?
Srubec nemá vlastní dost velký sál. Bohužel, momentálně nemáme ani hospodu. Zavřela vloni na podzim. Na ples a také z plesu je však zajištěna autobusová doprava zdarma.

Když je ples první akcí, co by ještě mohlo srubecké výročí připomenout?
Chtěla bych, abychom uspořádali pouť. To záleží také na panu faráři. Mše by se sloužila u naší kapličky, která je zasvěcena Panně Marii Lurdské. Znamenalo by to ovšem i částečnou uzavírku Ledenické ulice, takže ještě uvidíme.

Jak se jinak daří společenskému dění v obci?
Minulý rok jsme měli plno akcí. Poprvé se konalo slavnostní rozsvícení vánočního stromu nebo zájezd do Jindřichova Hradce na vánoční trhy spojený s návštěvou Krýzových jesliček. Teď se konal maškarní karneval pro děti. Pravidelné je vánoční posezení seniorů a koncert žáků umělecké školy. Každý měsíc se něco děje. Naštěstí jsou tu nějaké maminky na mateřské dovolené, které s mnoha akcemi pomohou.

Když jsme u maminek na mateřské dovolené, stačí Srubci současná školka? Mnohé obce je mají našlapané k prasknutí.
Naše současná školka má kapacitu dvacet dětí. Druhého listopadu budeme otevírat novou školku s kapacitou dvacet osm dětí. Teď pojedou obě současně. Projekt je připravený ještě na jeden pavilon. Když by bylo v budoucnu dětí víc, postaví se i druhý pavilon v areálu nové školky. Teď ale máme peníze jen na jeden pavilon a na zahradu a zázemí.

Jaká největší investice letos čeká obec a jak velký máte rozpočet?
Největší akcí letos bude rekonstrukce návsi a místních komunikací ve Staré Pohůrce. Tato akce má rozpočet kolem 28 milionů, ale velkou část pokryje dotace z Evropských fondů. Obec se svým rozpočtem kolem 14 milionů by na takovou akci nikdy nedosáhla.

A co čeká Srubec nejbližšího společensky?
V polovině března bude na obecním úřadu tradiční vítání občánků.