Horko ale nepůsobí problémy jen lidem, k dehydrataci organismu a kolapsu může dojít i u zvířat. Majitelé proto nesmí zapomínat, že i jejich mazlíčci musí dodržovat pitný režim a měli by tak mít nepřetržitý přístup k čerstvé vodě.


Stejně jako u lidí i u zvířat dochází při vypití studené vody k nadměrnému pocení, při němž vypitá tekutina okamžitě odchází z velké části z těla ven, proto je za teplého počasí nejvhodnější vlažná až teplá voda.


Na otázku, kolik litrů vody by měla zvířata vypít, odpověděla MVDr. Lucie Míková z Veterinární kliniky Vltava v Českých Budějovicích:„ U zvířat připadá 50 ml tekutiny na jeden kilogram váhy. V takovémto počasí by ale měl být přísun vody vyšší. To ale neznamená, že by majitelé měli svá zvířata do pití nutit. Zvíře není hloupé a dobře ví, kolik toho musí vypít.“


Majitelé zvířat by také měli dohlédnout na to, aby zvíře nevystavovali dlouho slunci. Pobyt venku může způsobit nejen úpal, ale může poškodit i pokožku zvířete.


Veterináři proto doporučují chodit se psy na delší procházky hlavně v ranních a večerních hodinách, v poledne a odpoledne by se vycházky měly omezit na minimum, obzvláště pokud pejsci mají například nemocné srdce.


Lidé by svá zvířata v žádném případě neměli nechávat zavřená v autech nebo uvázaná před obchodem, tam je riziko zdravotních potíží největší. „Naštěstí jsou si lidé těchto rizik často vědomi, takže jsme na klinice za celou tu dobu veder měli jenom jeden případ, kdy sem přivezli pejska, který musel čekat na své pány v autě,“ řekla Deníku dále Lucie Míková.


„Nejtragičtější jsou ale případy takzvaných bazarových psů, tedy hlídacích psů, kteří jsou celé dny uvázaní v kotcích v autobazarech a nemají žádný stín, kam by se mohli schovat. Tyhle případy pak často končí špatně.“