Zapomeňte na předvolební sliby. Strana primátora Juraje Thomy před volbami slibovala stoprocentní transparentnost při hospodaření s majetkem města, teď ukazuje vedení radnice cesty, jak to obejít.
Radnici načapala na švestkách parta promítačů a uvaděčů z letního kina a Kotvy, která si chce pronajmout letos zavřený objekt letní scény i se sousedním K-centrem Háječek, kde donedávna pomáhali narkomanům.
„Jenže na radnici nám řekli, že radní Petr Podhola a Miroslav Joch objekt bývalého K-centra už slíbili společnosti E.ON na vybudování firemní školky,” říká Vladimír Matajs, který se spolupodílel na projektu letní scéna Háječek. „Kdybychom věděli, že je Háječek k pronájmu, jdeme do výběrového řízení také. Jenže nebylo vůbec vypsáno. Jak je to možné?”
Zástupci města tvrdí, že objekt je v majetku Správy domů, s.r.o., která o něm rozhoduje. „Hledali jsme pro prázdný Háječek využití a našla se tato varianta,” řekl již dříve Deníku Ladislav Volf ze Správy domů. I když je stoprocentním vlastníkem Správy domů město České Budějovice, radnice přesto nemusí výběrové řízení vypisovat.
„Žádná smlouva ale ještě zatím uzavřena nebyla,” řekl včera Deníku náměstek primátora Petr Podhola. Nepopřel přitom, že Správa domů, s.r.o., při hledání nového nájemce jednala bez výběrového řízení.
Skupina promítačů si chce pronajmout českobudějovické letní kino i s bývalým K-centrem Háječek, aby zde vytvořila nový kulturní klub. Město projekt odmítlo, protože již slíbilo objekt K-centra společnosti E.ON pro vznik mateřské školy. Promítačům se nelíbí, že nebylo na tento objekt vypsáno výběrové řízení.
„Město v minulosti, když školství vedla ČSSD, objekty školek prodalo, a nyní pod hlavičkou stejné strany z veřejných peněz a bez výběrového řízení staví privátní školky nadnárodním firmám,” diví se Vladimír Matajs, jeden z předkladatelů projektu letní scény Háječek.
„Novou školku ve městě vítáme, ale mohla by být jinde. Letní scéna a kulturní klub do Háječku patří a poslouží mnohem více občanům,” říká Vladimír Matajs.
Co s vředem města?
Radnice se ale brání a za svou volbou si stojí. „Nabídka společnosti E.ON přišla dřív a byla smysluplná,“ zdůraznil náměstek primátora Petr Podhola. O využití bývalého K-centra navíc rozhodovali v době, kdy ještě nevěděli, že letní kino letos nebude v provozu. „Nechci spekulovat o tom, co tam ve finále bude. Teď na mě působí Háječek jako vřed města,” dodal Petr Podhola s tím, že by chtěl, aby se do lokality vrátil život a byla vstřícná i pro maminky s dětmi.
Náměstkyně Ivana Popelová tvrdí, že objekt K-centra je v majetku Správy domů, s.r.o., takže rada města o pronájmu nerozhodovala. „Jednání se Správou domů, s.r.o., vedli náměstci Petr Podhola a Miroslav Joch.”
Víceúčelové využití místa zvažovala radnice už na jaře. „Nebylo to jen na základě skutečnosti, že provozovatel Kotvy a letního kina Jan Turinský nechtěl letos v letním kině promítat,“ pokračuje Ivana Popelová. Jedním z impulsů byl například Majáles, vůči kterému byly výhrady, že se konal těsně u centra na Sokolském ostrově. Projekt na nové využití letního kina spolu s K centrem prý přišel pozdě. „Šanci by měl na jaře,” myslí si Ivana Popelová.
Všechny politické strany, které zasedají v českobudějovickém zastupitelstvu, mají své zástupce ve správních orgánech Správy domů. O záměru zřídit v bývalém K-centru Háječek školku, kterou by provozoval soukromý subjekt, byly tedy všechny strany už před časem informovány. V K-centru skončilo před rokem středisko pomoci drogově závislým, radnice objekt držela jako zálohu pro muzeum koněspřežky, kde měla být její stanice. Projekt koněspřežky je ale odsunut do pozadí.
Pro areál sousedního letního kina nyní chystá město architektonickou soutěž, která má být ukončena do března roku 2012.
Levná atmosféra
Náměstkyně Ivana Popelová počítá, že město bude muset do letního kina investovat. Na přelomu roků 2012 a 2013 se počítá s jeho rekonstrukcí a v roce 2013 by se mělo uskutečnit výběrové řízení na nového provozovatele.
Jan Turinský, který několik let provozuje kino Kotva i letní kino, se letní scény nezříká.
„Po roční přestávce můžeme letní kino provozovat dál,” říká Jan Turinský. „Myslím si, že jeho digitalizace je ale pro další roky nezbytností.”
Tuhle několikamilionovou investici odmítají autoři projektu letní scény Háječek.
„Lidé nechodí do letního kina za novinkami, ale za atmosférou. K letnímu kinu ale potřebujeme i klub s celoročním provozem, abychom měli zázemí, dokonale využili potenciál místa a byli ziskoví,” dodal Vladimír Matajs. Slibuje, že od města nebudou chtít žádné investice.
„Potřebujeme aspoň desetiletý pronájem. Provoz budeme hradit ze vstupného, reklamy a od dárců. V případě otevření nahrávacího studia v objektu K-centra už máme například slíbenou podporu na pořízení aparatury,” dodává Vladimír Matajs.
Občané města letním kinem žijí. „Když jsem se to dozvěděla, hned jsem sepsala petici na jeho záchranu,” říká častá návštěvnice Tereza Bílá z Českých Budějovic. „Podepsaly ji na internetu necelé dva tisíce lidí a tento týden se k ní bude město vyjadřovat.”
Deník bude situaci kolem letního kina a pronájmu K-centra Háječek dále sledovat.
RADEK GÁLIS
EDWIN OTTA