A jak dokládají výkony z minulých ročníků, s pořádným splávkem lze dosáhnout dokonce i záporného času. O tom, že ani letos závodníci neponechali nic náhodě, svědčilo už dění u startovního stolu. Sportovci i jejich blízcí se činili v míchání piv, aby zteplala a zvětrala a dalo se jich tak navzdory fyzické námaze násobené nesnesitelným vedrem vypít v rychlém sledu co nejvíc.

„Na začátku dám hned dvě piva, pak skočím do vody, pak zas dvě piva, na kolo, dojedu, dvě piva a poběžím," odhalil svou strategii ještě před startem Pavel Pokorný z nedalekých Žabovřesk. „Minule jsem byl o pár vteřin druhý, tak letos snad vyhraju," přál si. Optimální pitný režim ale nebyl ani zdaleka jedinou klíčovou metodou, jak dosáhnout na stupně vítězů. Jak závodníci svorně tvrdili, daleko více než ve výčepech trénovali na sobotní závod plavání, jízdu na kole a běh. „Bez fyzické přípravy by to nešlo, makal jsem v Žabovřeskách na hřišti. Teď se musím hecnout a sáhnout si na dno," usmíval se.

Jako své boty znali soutěžní trať závodníci dětské kategorie Dominik Šmejkal a Jan Štěpánek. „Trénovali jsme přímo tady, už se těšíme" usmívali se. Pravidla jejich závodu se od toho dospěláckého lišila jen nepatrně, délkou trati a pochopitelně také obsahem sklenic. „My pijeme místo piv buď malinovku nebo vodu," vysvětlovali.

Ani skvělá fyzička a prvenství v cíli všek nemuselo být zárukou dobrého výsledku. „Těžko říct, jak si nakonec budu s výsledným časem stát, zvládl jsem sedm piv," krčil rameny Lukáš Nový, ještě než se stihl vydýchat. „Pro výsledek je to asi plus, ale jako sportovec bych se měl stydět. Nejsem na to zvyklý, takže piva byla pro mě úplně nejtěžší disciplínou, jsou pak pořádně cítit v žaludku," hodnotil svůj pijácký výkon. Závod si ale pochvaloval. „Bylo to příjemné odreagování, užívám si tu skvělou atmosféru," chválil celou akci, na kterou se sice chystal s rodinou už několikrát, ale teprve letos se zúčastnil. „Bydlíme nedaleko, ale pokaždé jsme v termínu závodu měli něco jiného. Teď konečně máme dovolenou a vyšlo to."