Od roku 2001 trvaly opravy fasády druhého nejnavštěvovanějšího jihočeského zámku. Spotřebovalo se na ně mimo jiné 21 314 litrů barvy. Plocha omítek, které se nyní skvějí novotou, činí 15 224 metrů čtverečních.

Padaly i parohy

„Omítky byly skutečně v havarijním stavu,“ vrátil se včera k počátku oprav ředitel jihočeských památkářů Petr Pavelec. Hrozilo nejen odpadávání omítky, ale místy i částí zdiva. Problémy měly i trofejní hlavy jelenů na nádvoří. Některé z nich přišly o parohy a teprve současné opravy vrátily všem královskou ozdobu v plné kráse.


„Kardinální otázkou bylo, jakou barvu Hluboká původně měla. Všichni byli zvyklí, že byla bílá,“ zmínil Pavelec na adresu barvy fasády. Podrobné výzkumy ukázaly, že čtyři nátěry mají okrovou barvu, teprve poslední, ze sedmdesátých let minulého století, byl bílý. Po velkých diskusích se nakonec zámek vrátil k původní barvě. Slavnostní dokončení fasády včera doprovodilo i zavěšení nového zvonu do zámecké kaple. Jeho předchůdce se ztratil ve druhé polovině 20. století.


Nový zvon je zasvěcený svatému Floriánovi, stejně jako onen ztracený. „Hlas zvonu nás shromažďuje,“ řekl včera při slavnostním svěcení a pobožnosti českobudějovický biskup Jiří Paďour. Vzápětí otec Paďour dodal, že zvon shromážduje nejen společenství věřících, ale všechny lidi navzájem.
Na mimořádnou atmosféru, která provázela už rekonstrukci fasády, upozornil včera ve zdech zámku Hluboká i náměstek ředitele Národního muzea Karel Ksandr.

Daleká cesta

„Vytvořil se tu skvělý, řekl bych bezzávistný tým. Od architekta přes dodavatele po správu zámku. Když jsem kdysi hovořil o možném navrácení zvonu do kaple, kolegové mi říkali, že to bude daleká a trnitá cesta. Jsem rád, že to dobře dopadlo,“ zdůraznil Ksandr na adresu nového zvonu.
Nová fasáda by měla podle kastelána Miroslava Pavlíčka vydržet přibližně třicet let. Zhruba v takovém časovém odstupu se opravovala i v minulosti.