„Domlouvali jsme se jak to řešit, ale nechceme rozhodovat hned,“ uvedl starosta obce Josef Koupal k budoucnosti výjimečné tradice. Polední zvonění totiž přetrvávalo v Břehově možná jako jediné na Českobudějovicku, ne–li v širším regionu. S Václavem Fošenbauerem, který rozezníval zvon v kapličce každý den, bez ohledu na roční dobu nebo počasí, se ale Břehovští rozloučili při smutečním obřadu tento týden.

„Měli jsme ho všichni rádi. Chybí nám tu,“ posteskl si Koupal a dodal, že Václav Fošenbauer zvonil asi od roku 1965 a tradici převzal po svém otci. „Zvonil, co já pamatuji,“ doplnil starosta.

Osamělá kaplička teď mlčí. Obec zvažuje, jak bude zvonění pokračovat. Může se přiklonit k tomu, aby někdo zvonil i nadále ručně, ale to není jednoduché. Snadné není už samo zvonění. Když Deník hovořil před časem s Václavem Fošenbauerem, břehovský rodák zasvěceně vysvětloval rozdíly mezi možnými způsoby zvonění. Navíc by měl být nový zvoník podle starosty alespoň po 90% dní v poledne v obci, aby vůbec mohl svou povinnost splnit.

Další možností je elektrické zvonění, ke kterému už sáhli v některých vesnicích a zcela vyloučeno bohužel není ani to, že kaplička své vyzvánění ztratí docela.

Obec by ale byla ráda, kdyby se výjimečnou tradici podařilo zachovat.