Během první etapy rekonstrukce radnice v letech 1994 – 1996 tehdejší vedení města rozhodlo o umístění zvonkohry na hlavní věži radnice. Instalací byla pověřena zvonařská firma Rudolf Perner, která provádí pravidelný každoroční servis i v současné době.


Cesta ke zvonům však není jednoduchá, k ovládacímu zařízení vedou strmé schody a přístup k němu je obtížný. Celý prostor je chráněn proti ptactvu, které by mohlo zvony poškodit.


Samotná zvonkohra se skládá z osmnácti zvonů, magnetických kladívek a počítače, který celou zvonkohru řídí. Zvony jsou schopny zahrát čtyřicet jedna písní, které jsou seřazeny do dvaceti tří skupin. Počítač je naprogramován tak, aby byly hrány různé skupiny skladeb v letních měsících, v zimních měsících, ale také ve sváteční době v předvánočním čase, o Vánocích a dalších významných dnech.


„V současné době je jeden tón zvonkohry mimo provoz a čeká na opravu,“ prozradil nám Václav Suchý, technik správy radnice. „Celé zařízení je velice citlivé a červencové proměny počasí mu moc neprospívají,“ pokračuje Suchý. Doufá, že se zvonkohra brzy dočká opravy a všichni si budou moci opět od 10 do 18 hodin vychutnávat čisté tóny zvonů českobudějovické zvonkohry.


Mezi nejznámější skladby, které můžete poblíž náměstí zaslechnout, patří samozřejmě K Budějicům cesta, Rozvíjej se poupátko, Óda na radost, Narodil se Kristus Pán, Chtíc aby spal, studenstká hymna Gaudeamus igitur a v neposlední řadě také státní hymna Kde domov můj.