Z dovolené si sem tam přivezeme nechtěné suvenýry v podobě střevního onemocnění či spálenin od sluníčka.

Srdeční červy, které si může přivézt v krevním oběhu například z Chorvatska či Itálie váš mazlíček, ale patří zdaleka k těm nejhorším. Jak ale poznat, že má pes červy? A co na srdeční červivost zabírá?

Informativní video o životním cyklu srdečních červů najdete zde:

Zdroj: Youtube

Nejdůležitější je prevence, která může vašemu psu doslova zachránit život dřív, než se skutečně začne něco dít. O tom, že psa infikoval komár, se totiž většinou nemáte šanci v danou chvíli dozvědět. Jak dlouho pak trvá odčervení, ale i co se může stát, když psa červů nezbavíte, nebo jak tento psí červ vypadá, se dozvíte v následujících řádcích.

Nebezpeční komáři

Chystáte-li se na dovolenou se svým čtyřnohým mazlíčkem, měli byste vědět, že i obyčejní komáři jim mohou způsobit mnohem nepříjemnější a závažnější zdravotní obtíže než obyčejné poštípání, které je bude pár dní svědit. S globálními klimatickými změnami a častějším cestováním a přemisťováním zvířat totiž úzce souvisí i nově hrozící infekce, mezi které se dirofilarióza neboli srdeční červivost způsobená hlísticí Dirofilaria immitis (česky vlasovec psí) jednoznačně řadí.

Míříte za dobrodružstvím se psem? Společnou cestu si dobře naplánujte
Míříte za dobrodružstvím se psem? Společnou cestu si dobře naplánujte

Výskyt komárů, kteří mohou přenášet srdeční červivost, najdete na mapce v tomto videu.

„Vlasovci běžně napadají psovité a kočkovité šelmy, a to prostřednictvím komára, který funguje jako přenašeč. Jakmile se komár infikuje nasáním krve nemocného zvířete, vpraví do sebe larvy, tzv. mikrofilarie, jež v něm dorůstají patnáct až třicet dní a následně je při dalším sání krve vpraví do hostitele,“ jak tvrdí prostor pro tvorbu a ukládání medicínských studijních materiálů Wikiskripta.

Projevy, že se pes nakazil

Odhalit, že vašeho psa poštípal infikovaný komár, není zas tak snadné. Projevy onemocnění se totiž zpravidla nezačnou projevovat ihned po návratu z rizikové oblasti, mezi které se řadí především jižní země včetně Chorvatska, Itálie či Španělska.

Srdeční červivostí onemocnění většinou psovité a kočkovité šelmy. Komár může infikovat i lidi.Srdeční červivostí onemocnění většinou psovité a kočkovité šelmy. Komár může infikovat i lidi.Zdroj: Wikimedia Commons, DPDx, veřejná doména

Pokud však začnete u mazlíčka pozorovat následující příznaky, návštěvu veterinárního lékaře neodkládejte. V posledních letech se navíc komár, který přenáší srdeční červivost, objevil díky změně klimatu i na jižní Moravě.

Na jízdu autem je vhodné psa zvykat už od štěněte, ideální je ze začátku volit krátké vzdálenosti a vždy jet za zábavou
Zvracení, třes, slinění. Nevolnost trápí při cestě autem mnoho psů

„Pokud v těle vašeho mazlíčka žije pouze několik málo dospělých jedinců, pes bude často unavený, především po zátěži. Občas také zakašle. Jestliže však bude zvíře infikováno již delší dobu, začne být vyhublé, mít bledé sliznice, bude zrychleně dýchat, jeho srst se bude zhoršovat a může začít i omdlévat,“ popisuje nejčastější příznaky Veterinární klinika VET.

Dirofilarióza může mít i kožní podobu, kterou způsobují Dirofilaria repens:

Většinou se však začnou příznaky onemocnění objevovat až po několika měsících, jelikož infekční stadia mikrofilárií pronikají do podkoží a svaloviny za 70 až 110 dní. „Do srdeční komory mohou hlístice proniknout až za čtyři až pět měsíců, kde za šest až sedm měsíců dospějí do finálního stádia a začnou zde produkovat další larvy,“ tvrdí veterinární lékařka Daniela Plešová z Veterinární ordinace Hodonín.

Rizika srdeční červivosti

Soutěžte s Deníkem.Soutěžte s DeníkemZdroj: DeníkNebezpečné srdeční onemocnění, které se týká jak psů, tak koček, způsobuje tenký bílý dlouhý červ, který dorůstá velikosti dvanáct až třicet centimetrů. V těle hostitele mohou dospělí jedinci žít až pět let.

„Pokud se onemocnění natolik rozšíří, že vlasovci začnou vnikat i do zadní duté žíly, psu jde skutečně o život. Může totiž dojít ke zhoršení průtoku krve, selhání jater a následné smrti,“ varuje klinika VET.

Jak zvířeti pomoci

Že je vaše zvíře infikováno, odhalíte díky krevnímu nátěru, který nařídí váš veterinární lékař. Pomocí takzvaného Knottova testu krevní obraz potvrdí či vyvrátí, zda krevním oběhem cirkulují mikrofilárie a v případě pozitivního nálezu stanoví následnou léčbu.


Nahrává se anketa ...

„Dobrou zprávou je, že lze srdeční dirofilariózu poměrně úspěšně, i když obtížně, léčit, ovšem pouze pokud je diagnostikována včas. Zvířeti se podá lék, který zahubí všechny dospělé jedince, ale zároveň se musí podat i přípravky, které zabrání ucpání cév ve chvíli, kdy se mrtví parazité začnou uvolňovat z těla. V opačném případě by mohlo dojít i k život ohrožující embolii,“ vysvětluje hodonínská veterinářka. Dodává, že parazity lze z těla odstranit rovněž chirurgickou cestou.

Prevence na prvním místě

Ideální je, se však do této fáze vůbec nedostat, a psa před pobytem v rizikových oblastech proti srdeční červivosti ochránit. Stačí totiž jediné bodnutí infikovaným komárem a váš mazlíček může být přímo ohrožen na životě. Zeptejte se proto svého veterinárního lékaře na vhodná antiparazitika.

Obojky proti klíšťatům a dalším parazitům jsou jen jedním ze způsobů, jak proti nezvaným hostům bojovat
Přípravky proti parazitům vybírejte pro mazlíčky opatrně. Hrozí vám vyrážky

„Před nasazením příslušného antiparazitika se doporučuje provést screeningové vyšetření na dirofilárie, které by měl pes podstupovat jednou ročně. Pro zdvojení ochrany je vhodné použít i repelentní prostředky, které komáry odpuzují,“ radí veterinární lékařka Hana Prausová na blogu pro chovatele a veterinární lékaře Labvet. Rovněž doporučuje pro jistotu podat po návratu z rizikové oblasti vhodný přípravek na likvidaci larviček, které mohou kolovat krevním řečištěm, a zabránit jim tak usadit se v plicích či srdci.

Mohou onemocnět i lidé?

A pokud si myslíte, že se onemocnění může týkat pouze vašich čtyřnohých mazlíčků, bohužel vás musíme vyvést z omylu. „Dirofilaria immitis se řadí mezi zootonické parazity, což znamená, že při styku s nakaženým komárem může být infikován i člověk, a to i přesto, že se jedná o náhodného hostitele.

Parazit však u člověka není schopen dozrát do finálního stádia, ale může se usadit v podkoží, očích či plicích. V případě, že se červi dostanou do větve lidské plicní tepny, mohou zde spustit zánětlivou reakci, která je zničí, což ovšem může vést k plicním uzlům. Dochází k tomu však pouze náhodně,“ vysvětluje například studie z roku 2012. V případě nakažení člověka je nutné vykonat chirurgický zákrok.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová