České domácnosti pes stojí přibližně 40 miliard ročně, kočka pak asi 20 miliard. „Suma přitom nezahrnuje pořizovací cenu čtyřnohého miláčka. Ta však činí nejčastěji jen jedno až pět procent z celkových celoživotních nákladů chovu psa či kočky,“ uvedl ekonom Lukáš Kovanda.
Přitom z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že v roce 2017 se celková částka pohybovala kolem 12 miliard, a to i s náklady na pořízení zvířete.

Do nárůstu výdajů za psy a kočky se promítá inflace, která je nejvyšší za posledních přibližně třicet let. I přes zdražování prodeje krmiv rostou, zájem o doplňky, jako jsou třeba oblečky, je už nižší. Alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností a bezmála 1,5 milionu má pak alespoň jednu kočku. Za psa dnes běžná domácnost utratí průměrně 1500 korun měsíčně a za kočku asi polovinu.
Krmení pro psa? I šest tisíc měsíčně
Majitelé zvířat oslovení redakcí však za své zvíře měsíčně zaplatí více, než je průměr. Jako David Rosler, kterému dělá psího parťáka argentinská doga. „Krmení a pamlsky mě vyjdou zhruba na šest tisíc,“ řekl Deníku Rosler.
Ani v případě koček je jejich majitelé nešidí. „Měsíčně krmení a občasné mňamky přijdou tak na pět tisíc,“ uvedla majitelka dvou koček Iveta Karasová.
Vyšší náklady mohou být dány tím, že majitelé kupují navzdory zdražování kvalitní krmivo, které obsahuje vše, co mazlíčci potřebují, ale také velikostí zvířete. Náklady na krmivo včetně pamlsků spolykají největší část výdajů. A to společně s placením za zdravotní ošetření a různé doprovodné služby typu stříhání.

„Například náklady na chov většího psa mohou činit až šest či sedm tisíc korun měsíčně. Za celý život takového psa tak za něj jeho páníček může v dnešních cenách vydat takřka milion korun. Pochopitelně, výdaje se odvíjejí od kupní síly dané domácnosti. Sociálně slabší domácnosti tak za psa dají třeba jen stokoruny měsíčně,“ řekl Kovanda a dodal, že i tak se může za celý život psa v dnešních cenách částka vyšplhat třeba na 70 tisíc nebo 80 tisíc korun.
Nákladná veterinární péče
O tom, že výdaje za veterináře mohou za život zvířete hrát významný podíl, se přesvědčilo mnoho majitelů. Své o tom ví i David Rosler. „Největší výdaj byl, když si předchozí fenka poranila ploténku. Vyšetření 20 tisíc a stejně jsem ji musel nechat uspat,“ svěřil se.
Některé domácnosti si navíc zaplatit nákladnější zákrok nemohou dovolit. Přitom operace psa, jenž utrpěl komplikovanější frakturu, může vyjít až na 50 tisíc korun. Zdaleka ne všechny domácnosti však mají své mazlíčky pojištěné.

Při troše štěstí mohou být zvířata celý život relativně zdravá. Největší pojistkou, jak přijít ke zdravému jedinci, je pořídit si zvíře z chovatelské stanice. Náklady na pořízení jsou sice vyšší, ale chovatel zaručí chov zdravých zvířat, případně se nový majitel alespoň dozví, k jakým chorobám může mít zvíře sklon.
Ve snaze ušetřit si lidé mohou pořídit zvíře bez průkazu původu, kde však o jejich předcích neví vůbec nic, a navíc jim tento „chovatel“ nemůže zaručit, že jde skutečně o plemeno, o které stojí. Zvíře pak může trpět různými nemocemi a léčba pak pořizovací cenu může mnohonásobně převýšit.