Co torze žaludku vůbec je a kteří psi na ni trpí?
Jedná se o stav, kdy je žaludek naplněn potravou, vodou či plyny a přetočí se kolem své osy. Nejčastěji postihuje jedince starší 5 let středních a velkých plemen s hlubokým a úzkým hrudním košem, jako jsou němečtí ovčáci, německé dogy, setři, velcí knírači, ohaři a další.

Kdy k torzi dochází?
K přetočení žaludku zpravidla dochází, je-li pes dlouhodobě špatně krmen. Náchylnější mohou být ti, kteří dostávají potravu jednou denně, protože svalstvo jejich trávicí soustavy bývá ochablejší než u častěji krmených jedinců. Také se doporučuje krmivo jednou za čas obměnit, přičemž nové zařazujeme postupně, přechod může trvat i 3 týdny.

Jak poznám, že u psa k torzi žaludku došlo?
Při torzi žaludku jde o minuty, může se totiž jednat o fatální stav. Hlavním příznakem je zvětšení břicha, které je na pohled ztuhlé a na dotek bolestivé. Další příznaky, mezi které patří zvracení pěny či tekutiny nebo snaha o zvracení, zrychlené polykání a nadměrné slinění, následují velmi rychle po sobě. Pes začne také zrychleně dýchat, nadměrně pít a trpět nechutenstvím.

Po prvních příznacích si mohou majitelé také všimnout zčervenání nebo naopak zblednutí dásní, shrbeného postoje, nezvyklých pozic při sezení a svíjení. Celkové chování psa ze změní a začne být apatický. Včasný zásah veterináře zvýší šance, že pes bude dále spokojeně žít.

Jak torzi žaludku předejít?
K tomuto stavu dochází především ve spojitosti s krmením, a proto byste svému psovi měli dopřávat kvalitní krmivo alespoň ve dvou krmných dávkách během dne. K torzi dochází nejčastěji v noci, nekrmte tedy psa před spaním. Důležitou složkou je také dostatek vlákniny, která podporuje trávení a posun krmiva ve střevech.

Při krmení se snažte zabránit hltání, s tím vám dobře pomohou protihltací misky. Majitele často upozorňujeme, aby psy nechávali alespoň dvě hodiny po jídle v klidu odpočívat a nenutili je k pohybové aktivitě.

Z tohoto důvodu vždy doporučujeme krmit psa po procházce či jiné aktivitě, avšak ne ihned. Psa nechte hodinu oddechnout a až poté ho nakrmte. Několik hodin po krmení byste se také měli vyhnout jízdě v autě.